Księgowość, kadry, płace dla spółek cywilnych
Spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, jest tworzona przez osoby fizyczne, które są w tym przedsięwzięciu przedsiębiorcami. Każdy z nich posiada swój własny numer wpisu do ewidencji. Spółka cywilna posiada swój numer NIP i REGON.
Spółka cywilna jest zobligowana do prowadzenia księgowości w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych.
Księgowość spółki cywilnej może być prowadzona w formie uproszczonej i pełnej. Opcję uproszczoną często wybierają początkujący przedsiębiorcy, głównie ze względu na mniejszy zakres obowiązków i brak wymogu prowadzenia pełnej księgowości spółki cywilnej od początku prowadzenia działalności.
Pełna księgowość w spółce cywilnej jest określana prawnie. Szczegółowej ewidencji podlegają przedsiębiorcy, którzy w ramach spółki uzyskali w minionym roku rozliczeniowym przychody większe lub równe 2 milionom euro. Jest jeszcze jedna sytuacja, gdy wspólnicy od początku prowadzenia działalności powinni prowadzić pełną księgowość spółki cywilnej. Jeśli co najmniej jeden z przedsiębiorców nie jest osobą fizyczną lub ma status ułomnej osoby prawnej (nie posiada osobowości prawnej, ale posiada zdolność prawną), spółka musi zrezygnować z księgowości uproszczonej.
W ramach obsługi prawnej, księgowej oraz kadrowej zapewniamy m.in:
- pomoc przy rejestracji podmiotu,
- przygotowanie, weryfikację projektów umów, regulaminów, uchwał,
- pomoc w prowadzeniu spraw spółki,
- pomoc w wyborze formy opodatkowania,
- obsługę księgową,
- obsługę kadrowo-płacową,
- rozliczenia podatkowe,
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- obsługę prawną, w tym bieżące konsultacje prawne,
- obsługę prawną wspólników,
- obsługę prawną w zakresie zatrudnienia pracowników,
- reprezentowanie przed ZUS,
- reprezentowanie przed US,
- reprezentowanie przed PIP,
- pomoc prawną w zakresie przetwarzania przez jednostkę danych wrażliwych (RODO),
- prowadzenie sporów sądowych,
- pomoc w likwidacji podmiotu.